Nowe technologie i innowacyjne wynalazki sprawiają, że ludziom żyje się lepiej. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu osoby z wadą wzroku musiały wpatrywać się w lupę, żeby dostrzec coś małego, jakiś szczegół. Za to dziś praktycznie dla każdego chorego można dobrać odpowiednie szkła korekcyjne. Okulary to oprawa, która wpływa na nasz wygląd i może być doskonałym uzupełnieniem każdej stylizacji. Natomiast za jakość widzenia odpowiadają szkła korekcyjne (https://eyewear24.net/pol_m_Szkla-Okularowe-335.html), których istnieje kilka rodzajów. Różnią się one przede wszystkim rodzajem materiału, z którego są wykonane, oraz przeznaczeniem. Poznaj je bliżej.

Współczesna historia okularów w pigułce

Nowe technologie i innowacyjne wynalazki sprawiają, że ludziom żyje się lepiejDo największych producentów i eksporterów okularów należą Włochy, zaś kolejne miejsce zajmuje Hongkong. Obecnie okulary często są zastępowane na przykład soczewkami kontaktowymi. Istnieją szacunki, które mówią o tym, że w 2016 roku okulary nosiło około 150 milionów osób na całym świecie. Obecnie rynek wypełniony jest wieloma firmami, które zajmują się produkowaniem zarówno szkieł, jak i oprawek do okularów. Ceny potrafią wahać się od kilku, do nawet kilku tysięcy złotych. Ich projektowaniem zajmują się tak jak w przypadku odzieży, projektanci mody. W Polsce największe zakłady optyczne produkujące szkła okularowe znajdują się w Warszawie, w Gdyni oraz Jeleniej Górze. Na całym świecie do najbardziej znanych producentów należą Hoya, Essilor, Carl Zeiss, Rodenstock czy BOD.

Rodzaje opraw okularowych


Do różnic, które charakteryzują poszczególne okulary, zaliczamy materiał, z którego są wykonane oraz budowę. Wciąż zmieniające się trendy sprawiają, że projektanci chętnie łączą różne rodzaje materiałów, które są powszechnie dostępne. I tak wyróżniamy m.in:

  • oprawki „na żyłkę”. To czego nie można im odmówić, to lekkość i elegancja. Zazwyczaj są metalowe lub z zausznikami z tworzywa sztucznego,
  • oprawki metalowe. Należą do bardziej eleganckich, są zdecydowanie mniej widoczne na twarzy, przez co są delikatniejsze. Posiadają tzw. noski, przez co o wiele łatwiej dopasować oprawkę do każdego nosa.
  • oprawki z tworzywa. Są zdecydowanie grubsze i bardziej trwałe, sprawdzają się przede wszystkim jako okulary do czytania. Ciemniejsze lub bardziej żywe kolory są bardziej widoczne na twarzy i przykuwają wzrok,
  • oprawki z tytanu. Cechuje je lekkość, są nawet o połowę lżejsze od metalowych, czy tych z tworzywa. Do tego są bardzo delikatne i eleganckie. Posiadają tzw. noski i niezwykle łatwo je dopasować do każdego typu nosa. Są odporne na korozję, nie powodują alergii, ale są niezwykle trudne do naprawy w przypadku uszkodzenia mechanicznego.