Bardzo wiele osób posiada poważną wadę wzroku, która utrudnia lub wręcz uniemożliwia im normalne widzenie. W takiej sytuacji zachodzi zazwyczaj konieczność noszenia okularów korekcyjnych. Przy ich zakupie trzeba zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników, tak aby prezentowały się wystarczająco atrakcyjnie i jednocześnie gwarantowały optymalny komfort psychiczny.
Dopasowanie do kształtu twarzy to priorytet
Okulary korekcyjne muszą być przede wszystkim dobrane z uwzględnieniem kształtu geometrycznego twarzy. Aby go ustalić, wystarczy stanąć przed lustrem, zmrużyć jedno oko, zaznaczyć za pomocą mazaka zmywalnego punkty wysokości czoła, policzków i brody, a na koniec połączyć wszystkie kropki w jedną całość. Alternatywnym rozwiązaniem jest udanie się do profesjonalnego salonu optycznego i poproszenie doświadczonego konsultanta o pomoc. W przypadku twarzy kwadratowej – charakteryzującej się silnie zarysowanym podbródkiem i szerokim czołem – najlepiej sprawdzą się okulary okrągłe (np. lenonki), ewentualnie owalne. W znacznym stopniu złagodzą bowiem rysy. Z kolei do twarzy trójkątnej świetnie pasują modele typu „kocie oczy”, czyli zwężające się ku górze. Balansują one proporcje. Facjata wyraźnie okrągła wymaga natomiast noszenia konstrukcji z kanciastymi lub cieniutkimi oprawkami. Jeśli zaś chodzi o buzię podłużną (przypominająca trapez), to z pewnością warto postawić na okulary mocno zabudowane z dekoracyjnie zaakcentowaną górną krawędzią.
Rodzaj szkieł oraz kolor oprawek
Wybierając okulary korekcyjne, nie zapomnijmy o zainteresowaniu się technologią wykonania szkieł i grubością zastosowanych soczewek. Ma to kluczowe przełożenie zarówno na wygodę noszenia, jak i prawidłowe niwelowanie danej wady. Dla osób aktywnych sportowo godne polecenia są szkła z polikarbonatu – tworzywa ponadprzeciętnie odpornego na pęknięcia i wyszczerbienia. Jednostki pracujące przed komputerem i korzystające często ze smartfona powinny zaś zdecydować się na specjalne soczewki chroniące wzrok przed szkodliwym światłem niebieskim. Dla kierowców doskonałym wyborem okazują się z kolei szkła polaryzacyjne, blokujące spolaryzowane odblaski naturalnego światła słonecznego. Pożądana grubość mieści się w przedziale od 1,61 lub 1.74. Ostatni istotny parametr to kolorystyka zamontowanych oprawek. Modne są obecnie zwłaszcza modele czarne, brązowe i szare, gdyż dobrze komponują się z niemal każdym typem urody. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby kupić wersje bardziej odważne – neonowe, fioletowe, bezbarwne czy pokryte zwierzęcymi printami.